Yenidoğan Bebek Neden Yoğun Bakıma Alınır?

Yenidoğan Bebek Neden Yoğun Bakıma Alınır?

Bir bebeğin doğuşu, harika ancak bir o kadar da karmaşık bir süreçtir. Anne ve yeni doğmuş bebek için birçok fiziksel ve duygusal değişiklikler ortaya çıkar

Doğumdan önce bebeğin solunumu, beslenmesi, vücudundaki atıkların temizlenmesi ve bağışıklığının sağlanması gibi durumlar anne tarafından sağlanır. Bebeğin doğumundan sonra akciğerleri solumaya başlar, kalp vücutta kan dolaşımını sağlar, sindirim sistemi gıdaları işleyerek atıkları atmaya, böbrekler vücuttaki sıvıları ve kimyasal maddeleri kontrol etmeye başlar. Buna benzer birçok vücut sistemi, bebek doğduktan sonra değişiklik gösterir. Bebeğinizin vücut sistemlerinin değişmesi ile birlikte bu sistemler yeni bir yolla çalışmaya başlar

Bazen bebeklerin, doğduktan sonra bu adaptasyon döneminde zorluk çektiği görülür. Bu değişiklikler, erken doğum olarak tabir edilen prematürelerin ve doğum öncesi veya doğum sonrası bu yaşam sistemlerinde bazı problemler olan bebeklerin yaşamlarını zorlayıcı hale getirebilir veya hayati risk oluşturabilir. İşte bu durumlarda yenidoğan yoğun bakım üniteleri devreye girer.

Yenidoğan Yoğum Bakım Ünitesi Tedavi Örnekleri

Yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınan bebeklerin farklı problemler sebebi ile bu üniteye alınma ihtimali vardır. Yoğun bakım ünitesine bebeklerin neden alındığını ve burada durdukları süreçte nasıl tedaviler uygulandığını farklı örneklerle açıklayalım.

  1. İlk örneğimizde Bebek S. 27 gebelik haftası sonucunda 720 gram olarak doğmuş olup akciğerde gelişim geriliği nedeniyle solunum sıkıntısı, kalbin kanı yeterli pompalayamaması, enfeksiyon durumları ve beyinde oluşan kanama durumu nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitemize alınmıştır. Burada yapılan gerekli müdahaleler ile bu problemleri atlatarak taburcu olmuş ve sağlıklı bir şekilde hastaneden çıkmıştır.
  2. Bebek E. Tekirdağ’dan yoğun bakım ünitemize sevk alarak gelmiş bir bebektir. Bebek E. Akciğer damarlarında basınç artışı dediğimiz pulmoner hipertansiyon ve akciğer ile etrafını saran yaprakları arasında hava toplanması dediğimiz pnömotoraks problemleri nedeniyle yoğun bakım ünitemize gelmişti. Çocuk kardiyoloji uzmanımızın tedavi önerileri ve yapılan girişimsel müdahaleler ile sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
  3. Bebek K. doğum sonrası solunum sıkıntısı ve beyninin oksijensiz kalması sebepleri ile tedavi amaçlı olarak Kocaeli’nden tarafımıza sevk alındı. Beyin dokusunun korunması amaçlı soğutucu (hipotermi) cihazına bağlandı. Aynı zamanda aEEG denilen beyin dalgalarını gösteren monitör eşliğinde tedavisi yapılarak sağlıklı bir şekilde taburculuğu sağlandı.
  4. Bebek D. anne karnında hidrosefali denilen beyinde su toplama ve sırtında açıklık ile bilinen spina bifida tanısıyla tarafımıza kabul edildi. Kadın doğum uzmanları ile uygun şartlarda doğumu gerçekleşen bebeğimiz, yenidoğan yoğun bakıma yatırıldı. Burada gerekli görüntüleme ve tetkikleri alınarak beyin cerrahi doktorumuz tarafından spina bifida ameliyatı ve beyindeki sıvı birikimini azaltmak amaçlı şant operasyonu yapıldı. Daha sonra yenidoğan yoğun bakım izleminde gerekli kontrolleri yapılarak sağlıklı bir şekilde hastanemizden taburcu oldu.
  5. Bebek H. doğduktan sonra yemek borusunun gelişme kusuru (özofagus atrezisi) ve trakeözofagiyal fistül denen karmaşık anomalisi vardı. Bunun yanı sıra Bebek K. doğuştan ince barsak gelişim kusuru (duodenal atrezi) olduğu için yoğun bakım ünitemizde yatırıldı ve çocuk cerrahi ekibimiz ile operasyonları yapılarak izlendi. Normal bir şekilde beslenme durumuna geçmesi sağlanarak taburcu edildi.
  6. Bebek Ö. doğumdan sonra başlayan morarma şikayetiyle yapılan tetkiklerinde ve bağlı olduğu aEEG cihazındaki beyin dalgalarına bakılarak havale geçirdiği ve çekilen beyin tomografisinde beyin kanaması olduğu saptandı. Beyin cerrahi doktorumuzun yaptığı operasyon sayesinde Bebek Ö. şu an normal bir şekilde hayatına devam etmektedir.
  7. Bebek Ş. 27 gebelik haftasında doğmuştu. Doğduğunda körlüğe kadar gidebilen, özellikle prematurelerdeki önemli bir göz sorunu olan evre 2 ROP geliştikten sonra göz doktorumuz tarafından göz içi (intraoküler) bevacizumab enjeksiyon tedavisi yapılarak görme yetisi normal hale geldi.
  8. Bebek A. Doğduğunda diyafram hernisi problemi yaşadığı saptandı. Diyafram denen solunum kaslarındaki gelişim kusurundan dolayı, mide ve barsakların akciğerlere kadar geçmesi gibi oldukça hayati bir durumu söz konusuydu. Ameliyat öncesi durumu stabilleştirildikten sonra, çocuk cerrahimiz tarafından ameliyatı yapıldı ve yoğun bakım izlemi sürdürüldü. Bebek A. daha sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
  9. Bebek E. anüsünün olmaması (doğuştan makat kısmının kapalı olması) üzerine hastanemize sevk edildi. Ameliyat öncesi görüntülemelerine bakılarak bebeğin durumuna ameliyatla müdahale edildi.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Neler Vardır?

Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde özellikle premature bebekler için doğru miktarda nem ve ısı veren, optimal ortam sağlayan bir nevi kuluçka makinesi olan küvözlerimiz bulunmaktadır. Her türlü teknolojiye sahip monitörlerimiz ile bebeklerimizin hayati bulgularının izlenimini sağlamaktayız.

Ayrıca, 23 hafta ve sonrası doğan solunum cihazı gereken bebekler için ideal olarak kullanılan ventilatörlerimiz ve yüksek hızlı ossilatör dediğimiz HFO cihazlarımız ile yaşanabilecek tüm problemlere karşılıklı hazırlıklıyız.

Özellikle asfiktik doğumlar nedeniyle oksijensiz kalan beyin dokusunu korumak amaçlı hipotermi (soğutucu) cihazımız ve olası herhangi bir nöbet benzeri durumlar için epilepsi varlığını tespit etmek amaçlı beyin dalgalarını gösteren aEEG cihazımız ile acil müdahaleleri de yapabilmekteyiz.

Pulmoner hipertansiyon tedavisi için inhaler NO tedavisini sağlayabilmekteyiz. Özellikle erken doğan bebekler olmak üzere tüm yenidoğan bebeklerde beyni etkileyen her türlü sorunlar için beyin ultrason ve tomografi cihazımız mevcuttur.

Tüm bunların yanı sıra hastanemizin de, taburculuk öncesi annelerin bebeklerine bakımı sırasında adaptasyon sorunu yaşamamaları için hemşire bakımı yapılmakta ve taburculuk sonrası poliklinik kontrolleri yapılmaktadır.

Hastanemiz, yukarıda örneklendirdiğimiz gibi durumlarda yani doğum öncesi ve doğum sonrası problem yaşayan, tüm Türkiye’den yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olacak bebeklerimiz için neonatoloji (yenidoğan) uzmanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, cerrahi vakalar için operatör doktorlarımız, deneyimli hemşire ve personelleri ile gerekli ekipmanlarla multidisipliner bir şekilde ve uyum içinde 7/24 hizmet vermektedir.

 

Copyright © 2017