Sinüzitin Bilinmeyen 3 Sebebi

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, burun kanallarındaki hava boşluklarını kaplayan dokuların iltihaplanmasıdır. Kafatasındaki içi boş oyukların bağlı bir sistemi olan sinüsler tıkanır ve sıvı ile dolar. Bu da mikropların bir enfeksiyon ortaya çıkarmasına neden olur.

Sinüzit, nüfusun yaklaşık % 30’unu etkileyen yaygın bir durumdur. Sinüzit bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkabilir, ancak yetişkinlerde daha sık görülür.

Bir yetişkin ortalama olarak her yıl 3-4 defa üst solunum yolu enfeksiyonu yaşar. Bu enfeksiyonların yaklaşık %1’i sinüzit tarafından problemli hale getirilir. Bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili sinüzite ek olarak, mevsimsel alerjik problemler nedeniyle birçok insan sinüslerinin iltihaplanmasından muzdariptir.

Sinüzitin akut ve kronik olmak üzere iki çeşiti vardır. Sinüziti çoğunlukla uzun ve ıslak saçlar, grip ve alerji, burun septum eğriliği gibi faktörler tetiklemektedir.

Sinüzit Semptomları Nelerdir?

 • Gözlerin ve yanakların arkasındaki sinüs basıncı
 • Bir haftadan fazla süren burun akıntısı, burun tıkanıklığı
 • Kötüleşen baş ağrısı
 • Ateş
 • Öksürük
 • Ağız kokusu
 • Burnunuzdan veya boğazınızın arkasından aşağı doğru akan kalın sarı veya yeşil mukus (postnazal damlama)
 • Yorgunluk
 • Azalan koku hissi

Sinüzite Ne Sebep Olur?

 1. Bakteriler

Bir sinüzit enfeksiyonu bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Örnek olarak sinüs hastalığından ömür boyu muzdarip olan bir kişi ilaç kullanımı ve hatta poliplerin alınması için ameliyat olmasına rağmen iyileşmediyse sinüziteine sebep olan şey fakrlı bir tarzda olan bakteri olabilir. Bu nedenle tedavi yöntemleri için net ve tam bir tarama yapılarak doğru teşhis konulması önemlidir. Eczaneden alınan herhangi bir ilaç ile sinüzitinin tedavi etmeye çalışmanız olası bakterileri tetikleyebilir ve size daha ciddi zararlar verebilir.

 1. Yüzmek veya Dalış Yapmak

Sinüzite sebep olan ve az bilinen şeylerden biri de yüzmek ve dalış yapmaktır. Bir yüzme havuzundaki klor kulaklarınıza veya burnunuza girdiğinde, sinüs enfeksiyonu ile sonuçlanabilecek bir tahrişe veya şişmeye neden olabilir. Sinüsler şiştiğinde, mukus sıkışır ve bu durum bakteri büyümesine izin verebilir.

Dalış veya su altında yüzmek, basınçtaki değişimlere bağlı olarak sinüzite de neden olabilir. New York Sinus Merkezine göre, bu basınç değişikliği sinüs kanalınızı etkileyebilir ve devamında sinüs geçişlerinin tıkanmasına neden olabilir. Bu durum da mukusun engelleyici özelliklerini yok ederek bakterilerin büyümesine sebep olabilir.

Eğer bir soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu durumunuz varsa, iyileşene kadar yüzmekten kaçınmalısınız çünkü klor, semptomlarınızı kötüleştirebilir ve daha kötü hissetmenize neden olabilir.

 1. Sigara İçmek

Sigara içmenin sağlığa zarar verdiğini bir çok farklı şekilde duymuş olabilirsiniz. Ama sigara içmenin sinüzit oluşumuna da sebep olabileceğini bilmelisiniz. Sigara ve sinüzit arasında bir bağlantı vardır ve bu bağlantı iyi bağlantı değildir. Tütün, burundaki solunum kanallarını tahriş eder ve vücudun doğal direncini düşürür. Ayrıca bu kanallarda şişmeye ve iltihaplanmaya da neden olabilir.

Yapılan araştırmalarda, kronik rinosinüziti olan 103 sigara içicisi ile hiçbir zaman sigara içmemiş ve kronik rinosinüziti olan 103 kişi arasında kullanılan semptom ve ilaçların şiddetini değerlendirmiştir. Araştırmacılar sonuç olarak, sigara içenlerin daha kötü semptomları olduğunu keşfetmiş ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek ve inflamasyonu azaltmak için sigara içmeyenlere kıyasla daha fazla antibiyotik ve ilaç kullanmak durumunda kalmışlardır.

Bu sebepler az bilinen sebepler olmakla birlikte, sinüzitin tek sebepleri değillerdir. Bu nedenle sinüzit probleminiz varsa doktora danışmanız çok önemlidir.

Copyright © 2017