Hamilelikte Sık Görülen ve Önlem Alınması Gereken Durumlar

Hamilelikte Sık Görülen ve Önlem Alınması Gereken Durumlar

Dünyanın en güzel hissi, içinizde bir yaşamı büyütmektir. Hiçbir hediye doğacak bir canlıdan daha büyük olamaz. Hamileliğin öğrenildiği ilk andan itibaren hem ebeveynler hem de tüm aile büyük bir mutluluk ve beraberinde büyük bir sorumluluk duygusu yaşamaya başlar.

Unutmayalım ki; hamile annenin her aktivitesinin, anne karnındaki çocuk üzerinde bir etkisi vardır. Yemekten uykuya kadar tüm anne alışkanlıkların bebeğin sağlığını etkiler. Bu nedenle annenin hamilelik süresi çok önemlidir.

Hamileliğin başlangıcından bebeğin doğmasına kadar, anne çok sayıda sağlık durumu yaşar. Anne vücudu, dokuz aylık hamilelik süresince çeşitli dönüşümlerden geçer. Kilo artışı ve göğüs büyümesi gibi fiziksel değişiklikler gözle görülür değişikliklerden sadece birkaçıdır. Ancak bazı belirtiler vardır ki bunların görülmesi durumunda anne adayının vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmasında fayda vardır.
Gebeliğin seyri sırasında sık görülen ve önlem arz eden, acil hekim kontrolü ve tıbbi müdahale gerektiren durumların birkaçı şunlardır;

1. Kanama

Hamilelik sırasında yaşanan kanama, koşullara bağlı olarak farklı problemleri gösterebilir ve bu nedenle doktorun acil müdahalesi çok önemlidir. Hamilelik sırasında yaşanan az ya da çok miktarda kanama ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

2. Şiddetli Bulantı ve Kusma

Gebelik döngüsü sırasında bulantı ve kusma sık görülen bir durumdur. Özellikle sabah bulantıları hamileler arasında yaygındır. Ancak şiddetli bulantı ve kusma koşulları ciddi dehidrasyon yani susuzluk tehdidi oluşturabilir. Böyle şiddetli kusma ve bulantı acil tıbbi müdahale gerektirir ve doktor bu bulantının ve bulantı hissini gidermek için bir diyet ya da ilaç yazabilir.

3. Gestasyonel Diyabet/Gebelik Diyabeti

Hamileliğin getirdiği hormonal değişiklikler, anne vücudunun insülini etkili bir şekilde kullanmasını zorlaştırabilir. İnsülin kan şekerini normal seviyelere düşüremediğinde, anormal derecede yüksek kan şekeri seviyeleri görülebilir. Bu durum hem anne hem de bebek için çok tehlikeli olabilir. Hamilelikte düzenli olarak yapılan tarama testleriyle bu diyabet tehlikesini engellemek adına doktorun diyet ya da insülin tedavisi vermesi gereklidir. Kan şekerinin düzenli olarak takip edilmesi ve yüksek seyreden kan şeker düzeyleri durumunda acilen bir hekime başvurulması gerekmektedir.

4. Erken Membran Rüptürü

Bebeği saran membranların veya amniyotik keselerin doğum sırasında yırtılması normaldir. Bununla birlikte, enfeksiyonlara bağlı olarak membranların erken bir vakitte yırtılması ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Membranlar 37. Haftadan önce yırtılırsa prematür ya da erken membran rüptürü olarak adlandırılır. Erken doğum riski ve hatta direk erken doğum gibi komplikasyonlar bu nedenle oluşur ve acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur.

5. Gebelikte Yüksek Tansiyon

Sağlıklı gebeliklerde bebeğin büyümesi için gereken besin ve oksijen anneden sağlanır. Yeterli miktarda anne kanı plasentada dolaşarak, besin ile oksijeni göbek kordonundan bebeğe geçirir. Anne adayında kan basıncı yüksek seyrettiğinde plasentaya kan akımı yetersiz olabilir ve bebek ihtiyacı olan oksijen ve besini yeteri kadar alamaz.

Gebelik öncesi yüksek tansiyonu olan (kronik hipertansiyon) kadınlarda, tansiyon yüksekliği gebelik süresince ve doğumdan sonra da devam eder ve mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Yüksek kan basıncının gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkması (Gestasyonel Hipertansiyon) halinde ise problem bebeğin doğumuyla sonlanır. Ancak gebelik dönemi içinde tansiyon kontrolü için sık sık hekime başvurulması gerekmektedir. Gestasyonel hipertansiyon mutlaka ciddiye alınmalıdır. ‘ preeklampsi ‘ ve ‘ eklampsi ‘ diye isimlendirilen yalnızca gebelikte ortaya çıkan ve gebeliğin normal dışı seyretmesine yol açan ciddi bir durumdur.

Anne ve bebeğin hamilelik süresini sağlıklı bir şekilde atlatması için düzenli egzersiz ve kilo kontrolü, hem kan dolaşımının iyileşmesine hem de daha iyi uyumaya yardımcı olur. Hamilelik süreci üzerine yapılan araştırmalar yoga, pilates ve yürüyüşün hem anne hem de bebeğin sağlığı için yararlı olduğunu göstermiştir. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, doktor tarafından önerilen diyet programını izlemek ya da önerdiği besleyici gıdaları tüketmek, sigara veya içkiden uzak durmak ve yeterli uykuya sahip olmak sağlıklı bir hamilelik için yapabileceğiniz kolay ve etkili birkaç yöntemdir.

Copyright © 2017