Ağrısız Doğum ( Epidural )

Bebeğinizin dünyaya gelişini gülerek karşılamak ister misiniz ?

Belinizden epidural aralığa yerleştirilen bir kateter aracılığıyla, doğum sancılarını hissetmeden doğum yapmak gerek bebeğiniz gerekse sizin açınızdan en uygun ve sağlıklı yöntemdir. Sizin, bu güzel olayı hayatınızın tatlı bir anısı olarak hatırlamanızı istiyoruz.
Bu yöntem, sezaryanlarda da uygulanmaktadır. Hızlı, güvenli bir doğum için bu modern uygulama
Özel Güngören Hastanesinde başarıyla uygulanmaktadır.
Çağımızın en konforlu doğum yöntemlerinden biri olan Epidural anestezi, şiddetli doğum ağrısını ortadan kaldıran ve hem normal yolla hem de sezeryanla doğumlar için giderek daha popüler hale gelmeye başlayan bir yöntem. Deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından, doğum sancıları başlayınca uygulanan Epidural anestezi, hem anne adayı hem de bebeği için son derece güvenli ve uygulaması oldukça kolay. Bu doğum türünde, oturan anne adayının belinden yapılan bir iğne yardımı ile verilen lokal anestezik madde ile ağrı gideriliyor.
Normal doğum sırasında ağrıları hissetmeden son derece rahat bir doğum yapmanın yanı sıra sezeryan gerektiği zaman da anne adayı gereksiz yere narkoz almadan uyanık olarak ama hiç acı hissetmeden ameliyat edilebiliyor. Ayrıca bu yöntem ile sezeryan sonrası oluşacak ağrıları azaltmak mümkün.

Ağrısız Doğum Nedir?

Sancısız normal doğumdur. Yapılan bir iğneyle doğum ağrıları, sancı şeklinde değil, basınç olarak algılanır. Böylece doğuma aktif olarak katılır, yorgun düşmediğiniz için çocuğunuzu hemen kucağınıza alabilirsiniz. Ayrıca ağrınızın olmayacağını bilmeniz tüm hamileliğiniz boyunca psikolojik rahatlık sağlar.

Bazıları “felç yaptığını” söylüyorlar ?

Hayır,ilaç, bel sinirin etrafındaki koruyucu sıvının dışındaki kalın zarın dış tarafına uygulanır. Yani ilaç sinire yapılmamaktadır. Ağrısız doğum öncesi uygulamalarda, ağrı duyusuyla birlikte hareket kabiliyeti de geçici olarak bir nebze kaybolduğundan ve anne adayı bacaklarını bir süre hareket ettiremediğinden, “felç yapma” dedikoduları yayılmıştır. Halbuki ağrısız doğumda,anne işlemden en geç 2-3 saat sonra kalkıp yürüyebilir.Doğumdan sonraki sürede odasında dolaşabilir.
Eğer normal doğum olmaz da sezaryan gerekirse hiç narkoz almadan kateterin ucundan biraz ilaç vererek; hiç acı, ağrı duymadan sezaryan olabilirsiniz.
Hastanemiz 4 doğumhanesi ile uzman doktorlarımız ve personelimiz ile 24 saat hizmetinizdedir.

Copyright © 2017