GENEL CERRAHİ KLİNİĞİMİZDE MİDE BALONU UYGULAMASI

Mide Balonu Uygulaması

Bu yöntemde endoskopi aletiyle ağızdan mideye içi boş veya su ile doldurulan bir balon yerleştirilir. Ardından balon şişirilir ve hastanın midesinde bir dolgunluk oluşup, tokluk hissi sağlar. Mide balonu, ameliyatsız bir yöntemdir. Ancak diğer yöntemlerden önemli bir farkı da, balonun belli bir süre sonra çıkarılmasıdır.

Nasıl Uygulanıyor?

Bu yöntemde endoskopi yardımıyla ağızdan yemek borusu geçilerek mide içine balon yerleştirilir. Tamamen kansız olan işlem, hafif bir anestezi altında gerçekleştirilir. Mide içine ağızdan sönük olarak gönderilen balon, mideye ulaştırıldığında ucuna bağlı tüp aracılığıyla yaklaşık 900 cc havayla veya suyla doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak mide içinde bırakılır.

İşlemden Sonraki Dönem

Balon, şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır, kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder. Ayrıca obezite cerrahisi öncesinde, ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesinde zayıflatılması ve cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak balon mide içinde en fazla 6 ay bırakılabilir. Balon çıkarıldıktan sonra kişi uygun bir diyet ya da egzersiz programını benimsemezse tekrar kilo alabilir.

Copyright © 2017