4 Boyutlu Ultrason

Günümüzün modern gebe takiplerinin vazgeçilmez ögesi olan ultrason cihazlarında kullanıma girdiği ilk günlerden bu yana çok hızlı bir gelişim yaşanmıştır. Cihazların boyutları giderek küçülürken elde edilen görüntü kalitelerinde de büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.
Anne ve baba adayları bebeklerinin sağlık durumundan sonra en fazla kime ve neye benzediğini merak ederler. Gebelik takipleri sırasında zaman içinde iki boyutlu geleneksel ultrason görüntülerine aşina olmaya başladıktan sonra eli, ayağı,burnu,yüzü gibi detayları yorumlamak ve bebeği birilerine benzetmeye çalışmak keyifli bir deneyimdir

4 boyutlu ultrason cihazları geleneksel iki boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra bünyelerinde hem renkli doppler hem de 3 boyut özelliğini birlikte barındırırlar. 4 boyut ile anlatılan gerçek zamanlamadır. Bu yüzden oldukça pahalı cihazlardır ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece belirli merkez ve kurumlarda kullanılabilmektedirler

4D Ultrason cihazları, 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrasona göre bazı avantajlara sahiptir. 4 boyutlu ultrason yardımı ile diğer ultrasonlara göre çok erken dönemde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ayrıca mongolizm, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilik sebepli rahatsızlıkların erken tanısı konulabilir.

Doğumsal anomalilerde erken tanı konulması doğmamış bebeğinizin gerçek görünümü ve sizgebelerimizin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde takibiniz için hizmetinizdedir.

4-D Ultrasonun Faydaları:

 • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi
 • Cinsiyetin belirlenmesi
 • İkiz ve üçüz gebeliklerin daha iyi değerlendirilmesi
 • Bebeğin eşinin (plasenta) yerleşimi ve  yapısal bozuklukların tespiti
 • Dış gebeliğin tespiti
 • Rahmin kalıtsal bozuklukları
 • Rahimde oluşan polip ve myomların tespiti
 • Yumurtalık kistleri
 • Fetal anomali taramasında 2-D (iki boyutlu) ultrason oldukça önemlidir
  ve 4-D ultrason nedeniyle kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Anne baba adaylarının doğmamış bebeklerini ekranda görmeleri bazı psikologlara göre anne-baba ve bebek arasında doğumdan sonra kurulacak olan bağın daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bebeklerini önceden gören anne adaylarının hamileliklerinin geri kalan kısmını daha rahat geçirdikleri de iddia edilmektedir.
Ayrıca 3 ve 4 boyutlu ultrasonun bebeğe ve anneye zararı olduğu saptanmamıştır.

Copyright © 2017