Ortopedi Ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıkların tanı ve tedavisinin yanı sıra yaralanmalardan ve kazalardan oluşan vücut hasarlarını cerrahi müdahalelerle düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde teknolojik imkanların artmasıyla birlikte özellikle artroskopik ve protez  ameliyatları, insanların yaşam konforlarını arttırmaktadır.

Özellikle kalça ve diz protezleri ameliyatları kliniğimizde tecrübeli hekimlerimiz tarafından yapılmakta ve hastalarımız ameliyat olduktan bir iki gün sonra yürüyebilmektedir.

Kliniğimizde ortopedi ve travmoloji alanında yapılan işlemler

Atroskopik yöntemle yapılan ameliyatlar

Artroskopi; eklemlerin içini küçük kesiler aracılığıyla görebilmeyi sağlayan ve aynı anda tedavi olanağı veren yöntemdir.

  • Menisküs Yırtıkları: Dizde ani bir dönme veya tekrarlayan eğilip kalkmalar menüsküs yırtığına neden olabilir. Bu durum dizde ağrı ve şişliğe yol açabilir. Aynı zamanda dizden ses gelmeye ve kitlenmeye neden olabilir. Tedavide artroskopik tamir. Yırtığın yerine göre menüsküs çıkarılabilir veya dikilebilir.
  • Bağ Yırtıkları: Özellikle ön çapraz ve iç yan bağlarda yaralanma ile karşılaşılır. Tedavide artroskopik bağ tamiri yapılır.
  • Kıkırdak Aşınması: Darbe veya yaşlanma sonucu eklem kıkırdağında zedelenme olabilir. Bazen kopan kıkırdak parçası eklem içinde serbest olarak dolaşabilir. Buna “eklem faresi” denir. Tedaviyle artroskopik olarak kıkırdağın tekrar kanlanması sağlanır.

Kalça veya Diz Eklem Protezleri: Kalça ve diz kireçlenmelerinde protez, revizyonlar, tibial osteotomi işlemleri gerçekleşmektedir.

Travma Cerrahisi: Kırıklar, çıkıklar, kas-tendon yırtık ve kopmalarının tedavisi gerçekleşmektedir.

Ayak Cerrahisi: Tırnak batması, ayak parmak deformiteleri, kırıklar gerçekleşmektedir.

Bölümde Görev Yapan Hekimlerimiz

Copyright © 2017