Odyometri ve Timpanometri

İşitme Kaybı (sağırlık) ve baş dönmesi olan her hastaya mutlaka yapılması gereken bir testtir. Gürültüye maruz olanların yılda bir kere mutlaka odiometri yaptırmaları şarttır. Çünkü gürültü önce ince seslerde işitme kaybı yapar, hastalık ilerlerse tam sağırlığa kadar gider.

Erken teşhis sadece odiometri ile konur ve kişinin sağır olması önlenir. Odiometri ve timpanometri yapılmadan kulak ameliyatına karar verilmez. Çünkü birçok kulak hastalığı ameliyat edilerek işitme seviyesi yükseltilmektedir.

Ameliyattan önce ve sonra test edilmeyen hastanın iyileştiği veya kötüleştiği söylenemez. Kulak zarı delik hastalarda ve yine orta kulak kemiklerinde kireçlenme ve kopmalara bağlı sağırlıklarda ameliyatla tedavi mümkündür. Mikrocerrahi teknik gerektiren bu ameliyatlar tecrübeli ellerde çok iyi sonuçlar vermektedir.

Kulak hastalıklarından korunmak dolayısıyla sağırlıktan korunmaktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Bilhassa çocuklar da ve gürültülü işyerlerinde çalışanlarda odiometri ve timpanometri olmadan erken teşhis mümkün değildir. Teşhiste gecikme kalıcı hasarlarla sonuçlanır.

Copyright © 2017