Göz Hastalıkları

Uzak ya da yakını görmede zorlanıyor, artık renkleri rahatlıkla ayırt edemiyorsanız gözlerinizde katarakt olabilir. Kliniğimizde katarakt ameliyatları fakoemülsifikasyon yöntemi ile damla anestezisi altında dikişsiz olarak Dr.Gökay Günay tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olan katarakt, göz merceğinde oluşan bulanıklıktır. Halk dilinde perde denilen katarakt genellikle yaşlanmanın etkisiyle oluşur. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi yakınmalar ile hekime başvurulur.

Gözlük veya ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyat ile bulanıklaşan merceğin çıkarılması ve yerine yeni mercek konulması ile sağlanabilir.

Ameliyat için kullanılacak merceğe nasıl karar veriliyor? Katarakt ameliyatlarında kullanılan bütün mercekler aynı özelliğe sahip değildir. Göz içine yerleştirilen yapay mercek, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürür. Ameliyat öncesi mercek seçimi tüm hayatınızı etkileyecek bir karar olduğundan hekiminizin tavsiyesini önemseyerek karar vermeniz gereken bir durumdur.

Göz içi merceklerinin özellikleri nelerdir?

Katarakt ameliyatlarında kullanılan mercekleri üç gruba ayırabiliriz.

İlk gruptaki Monofokal göz içi mercek dediğimiz tek odaklı mercekler ile hasta uzağı görür ancak yakını görmek için örneğin, kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorundadır.

İkinci gruptaki göz içi mercekler ise yakın ve uzak olmak üzere iki odaklı  Bifokal merceklerdir; hasta hem yakını hem de uzağı gözlüksüz görür ancak orta mesafe dediğimiz yani 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafe net görülemez.

Akıllı Lensler dediğimiz Trifokal göz içi mercekler ise  üç odaklıdır ve bu sorunu çözen merceklerdir. Bu mercek takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir.

Trifokal merceklerin diğer merceklerden farkı nedir?

Trifokal göz içi lensleri uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş sağlamak amacıyla geliştirilmiş lenslerdir.

Orta mesafe dediğimiz; bilgisayar kullanım mesafesi,  televizyon izleme  mesafesi, mutfak tezgahına erişim mesafesi  gibi görme kalitesinin önemli olması gereken  mesafelerde görüş, üç odaklı merceklerde nettir.

EDOF özelliği ile; mercek tüm mesafelerde renk farklılığını net görmenizi, geçiş mesafelerde (uzaktan ortaya, ortadan yakına) kesintisiz görmenizi sağlar. Aynı zamanda yine mercek özelliği ile gece görüşlerinizde herhangi bir parlama ve ışık saçılmaları gözlemezsiniz.

Merceğin UV  koruma özelliği, gözlerinizi güneş  ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan korur.

 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürüyor?

Akıllı Lensler, katarakt ameliyatını kolaylaştırmak ve kısa sürmesini sağlamak için özel olarak dizayn edilmiştir. Ameliyat süresi birçok merceğe göre kısa sürmektedir.

Katarakt ameliyatı bitiminden 1 gün sonrasında iş yaşamınıza dönebilir, sosyal aktivitelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bölümde Görev Yapan Hekimlerimiz

Copyright © 2017